Od 25. do 31. maja 2026. se je održao “Tajedan Hrvatov izvan Republike Hrvatske” u Zagrebu, koga je organizirao po prvi put Središnji ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Cilj ovoga tajedna je bio, da se ojača povezanost i zajedničtvo med Hrvati ki živu izvan Republike Hrvatske i domaćimi.
Nudio se je cijeli tajedan šarolik kulturni, umjetnički i znanstveni program, okrugli stoli i javne rasprave.
Na ovoj kulturnoj manifestaciji su sudjelivali i Gradišćanski Hrvati ki su se med drugim prezentirali i na Šetnici kulture Hrvata izvan RH – informativni sajam Europskom trgu u Zagrebu- ki se je održao 27. i 28. maja. HKD u Gradišću, Hrvatsko štamparsko društvo i Hrvatski Centar u Beču su na skupnom štandi prezentirali svoja izdanja i informirali zainteresiranieo svoji djela i projekti. Na pozornici su sa strani Gradišćanskih Hrvatov nastupali ženska klapa Biseri iz Unde, tamburaški sastav Špontan iz Fileža, vokalni duo Marko Kölbl i Tereza Grandić. Planirani su bili i Basbaritenori ki ali zbog nevrimena srijedu navečer nisu mogli oficijelno nastupiti (oni su zato zapjevali nekoliko jačak u šatoru).
Četvrtak navečer je stala revija nošnjov na programu, Gradišćanski Hrvati su bili zastupani kroz Sofiju Hajszan i Matijasa Popovića (Kolo Slavuj), Martina Kerstinger i Verenu Hausmann (HKD).
Petak navečer su nastupale Koprive iz Petrovoga Sela pri koncertu u HMI-u (dvorana Matice Iseljenika).
Zastupniki gradišćanskih Hrvatov kroz cijeli tajedan su bili med drugimi Joži Buranić i Gabriela Novak-Karall, oni su i člani novog konstituiranoga Savjeta vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Hrvatske za dojduća četira ljeta.
Subotu je delegacija Gradišćanskih Hrvatov bila nazoči prilikom Dana državnosti pri svetoj maši u Crikvi svetoga Marka, kade su i nazoči bili reprezentanti hrvatske vlade.







